laupäev, 7. veebruar 2015

Õpilaste fotod: Koigi raba 03.02.2015

Puu rabajärve ääres. Grete Lisete foto

Puu rabajärve väikesel saarel. Chatriini foto

Vaade rabale (pildistatud vaatetornist). Liis-Marii foto

Vaade järvele. Jasperi foto

kolmapäev, 4. veebruar 2015

4.B klassi lapsed matkast


  • Matkasime, vaatlesime loodust. Nägime puud, mille rähn oli koorest paljaks nokitsenud. Kuulsime ka musträhni häälitsemas, lindu ennast kahjuks ei näinud. Raba pind ei ole tasane, vesi rabas on pruuni värvi. Nägime, et soos/rabas kasvavad jõhvikad ja sookail. Meile meeldis binokliga vaatetornist ümbrust vaadata. Meie foto (pildistas Margarita):


Maastik mändide ja järvega
Loodame, et leiame sama koha üles ka järgmisel korral!

Klaara Mia, Margarita

Koigi raba

Koigi raba asub Saare Maakonnas Ida-Saaremaal. Soostiku üldpikkus lõunast põhja on umbes 14km ja idast läände umbes 3 km, tema pindala on umbes 4000 ha, millest maastikukaitseala moodustab 2369 ha. Üldpindalast on järvede ja saarte pindala 270 ha. Põhjapoolset 835 ha suurust osa nimetatakse ka Marjasooks, 1770 hektarist keskosa Tagavere - Tumala maanteest kuni Koigi järveni Kareda sooks ja 1605 ha suurust lõunapoolset osa Koigi sooks. Koigi rabast ligi poole moodustavad madalsood, vähem on esindatud raba- ja siirdesood. Turbalasundi paksus on kuni 5 m ja toorturba maht 65200 km3. 

Raba osas asub ka neli jäänukjärve: Koigi 178 ha, Pikk- 23 ha, Ümar- 10 ha ja Naistejärv. Viimane olevat tekkinud naiste, sealhulgas ka Suure Tõllu naise Pireti pisaraist. Koigi järv aga tekkinud vanarahva arvates kohale, kus Kareda ja Koigi mõisahärra tülitsesid, ning järve põhjas olevat terve mõis.

Koigi raba on suhteliselt puutumatu loodusega ja tähtis mageveehoidla, mis on oluline põhjaveekihtide toitja Ida-Saaremaal. Siin esinevad piiratud alal kõik soode liigid, mis muudab selle piirkonna äärmiselt väärtuslikuks objektiks Lääne-Eesti soostumisprotsesside uurimisel.

Antud piirkond on tähtis ka linnustiku kaitse seisukohalt. Tegemist on suure sookurgede läbirände ja pesitsusalaga. Lisaks sookurele pesitsevad alal veel kühmnokk-luik, soo-loorkull, sarvik-pütt, tuttpütt, luitsnokk, mustviires, lauk, punapea-vart, põldrüüt, rästas-roolind, mudatilder, suur koovitaja jpt.

http://www.hot.ee/k/koigiraba/yldinfo.htm
http://www.poidevald.ee/info/koigirada.htm




teisipäev, 3. veebruar 2015

Talvine õppekäik Koigi rabasse

4.B klassi esimene õppekäik Koigi rabasse leidis aset täna, 3.veebruaril 2015. Talv - peaks olema, kui kalendrisse vaadata. Lund eriti polnud, kuid rabajärved olid siiski jääs. Mõnus 6,5-kilomeetrine matk tegi põsed punaseks ja tuju heaks. Matkajuht Anni Filippov rääkis nii põnevalt, et tagasiteel tunti juba huvi, millal järgmine retk toimub.